Cudzoziemiec otwiera firmę w Polsce

28 Aug

W ostatnich latach wzrasta liczba obcokrajowców mieszkających w Polsce. Wielu z nich chce tu otwierać własne firmy. W artykule tym opisujemy w jaki sposób cudzoziemiec może prowadzić firmę w Polsce.

otworzyć-firmę-w-Polsce

Podstawą prawną dla działających w Polsce przedsiębiorstw jest ustawa o swobodzie gospodarczej z 2 lipca 2004 roku. W ustawie tej jest mowa również o osobach

 

zagranicznych. Zaliczają się do nich: osoby fizyczne mieszkające w Polsce i nieposiadające polskiego obywatelstwa, osoby prawne z siedzibą za granica, a także jednostki organizacyjne niebędące osobą prawną posiadającą zdolność prawną, które mają swoją siedzibę za granicą (art. 5 ustawy).

Kolejny ważny dla potrzeb tego tekstu artykuł przytaczanej ustawy to artykuł 13. W myśl tego przepisu osoby zagraniczne:

  • z państw Unii Europejskiej (a więc na przykład Hiszpanii, Austrii lub Niemiec),
  • a także z Państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Lichtenstein)
  • oraz z państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych ze Wspólnotą Europejską (Szwajcaria)

mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele Polscy. Ponadto prawo takie mają również cudzoziemcy, obywatele innych państw niż wyżej wymienione, którzy przebywają legalnie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i posiadają: zezwolenie na osiedlenie się, zgodę na pobyt tolerowany, status uchodźcy, albo na przykład Kartę Polaka.

Wszystkie takie osoby mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na tych samych zasadach co obywatele Polscy. Mogą w związku z tym podobnie jak Polacy dokonać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (https://prod.ceidg.gov.pl/). W tym celu powinny udać się do gminy na terytorium, której mają swoje miejsce zamieszkania w Polsce. Jeśli nie mieszkają w Polsce, ale to właśnie tu chcą prowadzić swoją działalność gospodarcza to powinna być to gmina na terenie której będą koncentrować się ich działania jako przedsiębiorcy.

Osoby chcące założyć firmę w Polsce, a nie mieszczące się w kategorii osób wymienionych wcześniej mogą to zrobić ale w formie spółki. Mogą również przystępować do takich spółek lub nabywać ich akcje. Rejestr tego typu działalności gospodarczych prowadzi Krajowy Rejestr Sądowy (https://ems.ms.gov.pl).

Inn możliwość to sytuacja kiedy obcokrajowiec prowadzi już działalność gospodarczą w innym kraju. Może wtedy w Polsce stworzyć przedstawicielstwo lub oddział swojej firmy. W takim wypadu wymagane jest dokonanie wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych. Za jego prowadzenie odpowiedzialny jest Minister Gospodarki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *